Odwiedź nas także na
Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 562 06 05
sekretariat.csi@pwszchelm.edu.pl

Laboratorium Badań Środowiskowych

Laboratorium badań surowców, biopaliw, paliw i produktów rolno- spożywczych

Jest to jeden z elementów tworzących Laboratorium Badań Środowiskowych. Na jego wyposażenie składa się nowoczesna aparatura o szerokim spektrum zastosowań. Znajdują się tu chromatografy gazowe, które służą do analiz m.in. zawartości FAME w biodieslach, pozostałości pestycydów w próbkach żywności czy zafałszowań i dodatków w przemyśle spożywczym. Istotny element wyposażenia laboratorium stanowi chromatograf cieczowy. Dzięki niemu możemy wykonywać oznaczanie witamin, alkaloidów, cukrów czy pestycydów w próbkach pochodzenia roślinnego. Kolejną grupą aparatury do analiz są spektrometry rentgenowskie. Wykorzystuje się je do analiz pierwiastkowych ciał stałych, proszków i płynów, określając skład procentowy próbek od glinu ku cięższym pierwiastkom. Na aparatach tego typu prowadzi się analizy RoHS. Do oznaczania pierwiastków w próbkach w stanie ciekłym służą spektrometry ICP i absorpcji atomowej. Pozwalają one na jednoczesną analizę wielu pierwiastków w wodzie, próbkach spożywczych, przemyśle farmaceutycznym czy tworzyw sztucznych, w zależności od użytego wzorca. Posiadamy aparaty do analiz zawartości białka, tłuszczu, wilgotności, włókna surowego i popiołu w próbkach rolnych,
Laboratorium badań surowców, biopaliw, paliw i produktów rolno- spożywczych a także aparaturę do określania zawartości podstawowych pierwiastków budulcowych, takich jak węgiel, wodór, tlen, azot i siarka, w próbkach pochodzenia roślinnego a także w glebach. Osobną część stanowią analizatory benzyn, diesla, aparatura do określania podstawowych parametrów paliw płynnych, zgodnie z polskimi normami. Laboratorium jest również bogato wyposażone w sprzęt pozwalający na właściwe przygotowanie próbek do dalszej analizy. Zachowane są tutaj najwyższe standardy postępowania, obsługi oraz kwalifikacji pracowników.

 

Wyposażenie:

Wycinarka laserowa EAGLE iNspire

Wycinarka laserowa EAGLE z serii iNspire to zaawansowana technologicznie, wyjątkowo precyzyjna i dynamiczna maszyna dedykowana wymagającej produkcji masowej. Osiąga prędkości cięcia do 150 m/min oraz przyspieszenia rzędu 6G, gwarantuje maksymalnie wysoką jakość, precyzję i efektywność cięcia. To pełno produkcyjne urządzenie oferuje elastyczność produkcji, niemal nieograniczoną różnorodność wycinanych kształtów, szeroki zakres obrabianych materiałów w połączeniu z bardzo wysoką jakością.

Wycinarka laserowa EAGLE iNspire

Obrabiarka charakteryzuje się kompaktową, całkowicie zamkniętą budową oraz posiada najnowszy interfejs użytkownika z 19-calowym, kolorowym, dotykowym ekranem.

Specyfikacja:

 • przesuwy (X, Y, Z): 400 x 300 x 250 [mm],
 • dodatkowe osie (U, V): 120 x 120 [mm],
 • wymiary wewnętrzne zbiornika: 850 x 756 [mm],
 • maksymalny ciężar detalu: 500 [kg],
 • maksymalny kąt stożka: ±25 [°],
 • średnica drutu: Ø0,10 – Ø0,30 [mm],
 • naciąg drutu: 3 – 23 [N],
 • maksymalna prędkość podawania drutu: 420 [mm/s],
 • odległość stołu od podłogi: 995 [mm],
 • wymiary maszyny: 1905 x 2495 x 2130 [mm],
 • ciężar maszyny: 3350 [kg].

 

Laboratorium diagnostyki samochodowej

Wyposażenie laboratorium diagnostyki samochodowej obejmuje szereg urządzeń i stanowisk niezbędnych do prawidłowego przygotowania studenta do pracy w nowoczesnym warsztacie samochodowym.

 

Wyposażenie laboratorium:

 • Interfejs diagnostyczny BOSCH KTS 570 z oprogramowaniem ESItronic
 • Diagnoskop silnikowy BOSCH FSA 760
 • Stół probierczy BOSCH EPS 708 do testowania pomp wysokiego ciśnienia oraz wtryskiwaczy systemu Common rail
 • Analizator cząstek stałych AVL
 • Hamownia podwoziowa obciążeniowa MAHA
 • Analizator BOSCH BEA 350
 • Silniki laboratoryjne, samochód laboratoryjny

 

Stanowiska badawcze silnika o zapłonie samoczynnym oraz o zapłonie iskrowym z pełnym osprzętem silnika oraz kompletnym układem wydechowym i chłodzenia.

Model laboratoryjny silnika o zapłonie iskrowym zbudowany na bazie 3-cylindrowego silnika benzynowego.

Stanowisko zostało wyposażony we wszystkie elementy osprzętu napędzane paskiem napędowym oraz umożliwia, prosty i szybki demontaż głównych podzespołów tj. mechanizmu rozrządu, pokrywy zaworów, głowicy, miski olejowej.

 

Samochód VW Passat 2014 r.

 

Pojazd samochodowy laboratoryjny Volkswagen Passat siódmej generacji  przystosowany do prowadzenia prac badawczo-doświadczalnych wyposażony w silnik diesla z bezpośrednim wtryskiem oleju napędowego oraz filtr cząstek stałych, spełniający normę czystości spalin EURO 5. W pojeździe wyeksponowano rozmieszczenie wszystkich sterowników i rozdzielni poprzez umożliwienie bezpośredniego dostępu do nich w aucie, elementów wykonawczych: podnośników elektrycznie sterownych szyb, centralnego zamka, wycieraczek szyby przedniej i tylnej, dmuchawy powietrza do wnętrza, elektrycznych lusterek.