Odwiedź nas także na
Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 562 06 05
sekretariat.csi@panschelm.edu.pl

Synergia 2015

Wielkim sukcesem zakończyło się zorganizowane w dniach 8-10 września 2015r. seminarium pt. „SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU w zakresie procesu kształcenia programistów i operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie CNC”. Gospodarzem Seminarium była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, zaś patronowali mu: Senator RP, Rektor PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Józef Zając, Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie Pan Stanisław Adamiak. Patronat medialny sprawowało 12 instytucji, czasopism technicznych i naukowych, radio i telewizja. Mecenat sprawowały rozpoznawalne na rynku światowym firmy i koncerny przemysłowe.

Spotkanie zgromadziło nieoczekiwanie ogromną ilość firm i przedsiębiorstw regionu wschodniego, a także z całej Polski. Liczba uczestników seminarium w ciągu trzech dni wyniosła 440 osób, spośród których 262 osoby to zarejestrowani przedsiębiorcy, menadżerowie i pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm handlowych, zaś 178 osób to uczniowie techników, liceów oraz szkół zawodowych. Liczba wszystkich zarejestrowanych firm z całej Polski wyniosła 74, z czego 46 to firmy produkcyjne, zaś 28 firm to firmy handlowe i wystawcy. W spotkaniu uczestniczyły również osoby prywatne, społeczność regionu oraz 16 firm niezarejestrowanych imiennie. Liczba uczelni i instytucji szkoleniowych wyniosła 19, w tym także dwie z zagranicy – Słowacji i Niemiec. Spośród mediów w spotkaniu uczestniczyli TVP Lublin, Radio Bon Ton oraz redakcja najbardziej poczytnego ogólnopolskiego czasopisma technicznego – MECHANIK.

Dwa pierwsze dni Seminarium (8-9 września 2015r.) poświęcono relacjom na styku nauka – przemysł, zaś dzień trzeci (10 września 2015r.) dedykowano szkołom, uczelniom i innym instytucjom prowadzącym działalność edukacyjną. Niewątpliwym sukcesem zwieńczającym spotkanie było wręczenie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie Certyfikatu firmy Siemens uprawniającego PWSZ w Chełmie do używania tytułu certyfikowanego partnera firmy Siemens. Oznacza to, że PWSZ w Chełmie jest oficjalnie uprawniona do posługiwania się oznaczeniem Siemens CNC Training Partner w zakresie prowadzenia działalności szkoleniowej: programowanie Sinumeric DIN/ISO, obsługa i programowanie ShopMill, obsługa i programowanie ShopTurn. Podczas seminarium wręczono także pierwsze Certyfikaty dwóm Trenerom – pracownikom PWSZ w Chełmie, uprawniające do posługiwania się oznaczeniem Siemens CNC – Trainer. Zdefiniowano również plan kolejnych szkoleń podstawowego i wyższego stopnia dla kolejnych Trenerów. Oznacza to, że nasi obecni Trenerzy są, a przyszli będą uprawnieni do podpisywania certyfikatów Siemens ukończenia kursów osobom biorącym udział w szkoleniach. Podjęto również rozmowy i starania dotyczące nadania tytułu PWSZ w Chełmie Certyfikowanego partnera firmy HEIDENHAIN oraz DMG MORI, gwarantującego, że procesy kształcenia będą realizowane według standardów firmy HEIDENHAIN oraz DMG MORI. Wszystko wskazuje na to, że PWSZ w Chełmie jest certyfikowanym i wiodącym ośrodkiem szkoleniowym w zakresie obsługi i nauki programowania sterowań CNC – Sinumeric oraz HEIDENHAIN, wyposażonym w bogaty i nowoczesny park maszynowy obrabiarek CNC. Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości planowane jest utworzenie SHOW ROOM Polska Wschód, w którym przedsiębiorcy, pracownicy uczelni i handlowcy będą mogli testować i wdrażać nowoczesne technologie a także spotykać się na dorocznych seminariach naukowych, pokazach i wystawach.